Kontaktujte nás

Zdravotná starostlivosť
novej generácie

Lidl obdaroval aj nemocnicu v Rimavskej Sobote

Zostava špičkových prístrojov pomôže zachrániť novorodencov a skvalitniť život tisíckam ďalších

Zákazníci diskontného reťazca Lidl dostali v závere minulého roka možnosť získať za každých dvadsať eur nákupu jednu z troch klasických rozprávok. Za každú zaplatili len symbolické jedno euro a to euro malo v predvianočnom čase čarovnú moc. Lidl sa zaviazal celý výnos zo spomínanej akcie venovať slovenským pôrodniciam.

Výsledkom je päťdesiatdva zostáv prístrojov pre novorodencov v hodnote takmer 850-tisíc eur, teda každá za šestnásťtisíc. Získali ich všetky slovenské pôrodnice, ktoré umožňujú bezplatný pôrod, vrátane dvanástich pôrodníc Svet zdravia.

Prístrojová zostava spĺňa prísne medicínske kritériá. Lôžko umožňuje udržať telesnú teplotu dieťaťa po narodení a k dispozícii je aj prístroj na dýchanie. Saturáciu krvi kyslíkom vyhodnocuje monitor - pulzný oxymeter. Súprava navyše umožní každému novorodencovi absolvovať vyšetrenie vrodených chýb srdca. Obsahuje aj dávkovač liekov alebo infúznych roztokov. „Súbor prístrojov je zostavený tak, aby pomohol pacienta vyliečiť alebo aspoň stabilizovať do príchodu transportného tímu, ktorý ho prevezie na špecializované novorodenecké pracovisko," vysvetľuje prof. MUDr. Mirko Zibolen, CSc., hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu a odborný garant projektu.

Na Slovensku sa ročne narodí 50-tisíc detí a približne každý desiaty novorodenec potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc. „V prvých minútach po narodení sa rozhoduje o tom, či dieťa bude mať do budúcna šancu na kvalitný a šťastný život. A v takejto situácii je okrem skúseného personálu potrebné aj špecifické prístrojové vybavenie," povedala doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD., predsedníčka Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti.